“Izložba predstavlja početak istraživanja na temu žene i ribarstvo, ulozi žene u očuvanju tradicionalnih vještina i zanata. Teren istraživanja je obavljen u Krtolima, dok su ispitanice bile žene. Muzej, održivost i dobrobit je slogan ovogodišnje međunarodne proslave i ovom izložbom podižemo svijest i potrebu očuvanja tradicionalnih vještina i zanata koje čuva ribarka Vjera Raičković.” Istakla je na otvaranju direktorica JU Muzej i galerija Tivat Danijela Đukić. Ispred festivala Vjetra govorila je Antonela Stjepčević koja je pročitala poruku direktora Instituta za biologiju mora dr Aleksandra Joksimovića ihtologa, dok je izložbu otvorila Milica Ojdanić ispred Sekretarijata za društvene djelatnosti Opštine Tivat. Na kraju prisutnima se obratila i Vjera Raičković, jedna od ispitanica. Moderatorka večeri bila je teoretičarka umjetnosti Nina Milićević.

Posjetioci pored izložbe imaju priliku da pogledaju i film “Plava gajeta i sivi beton” scenariste i reditelja Vladimira Perovića, koji nam je za ovu priliku ustupio Centar za Kulturu Tivat.